ГОЛОВНА
 БІОГРАФІЯ
 НАУКОВІ ПРАЦІ 
 НАВЧАЛЬНО- 
 МЕТОДИЧНІ ПРАЦІ 

 ВІДЗНАКИ І НАГОРОДИ 
 ІНФОРМАЦІЯ 
 КОНТАКТИ 
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!
Біографія

БІОГРАФІЧНИЙ НАРИС

Леонід Йосипович Дворкін народився 11 січня 1940 р. в с. Паричі Гомельської обл. (Білорусь). Батько - Дворкін Йосип Самуїлович (1908 - 1941 р.), офіцер - загинув в перші дні Великої Вітчизняної війни, виконуючи завдання з мобілізації призовників до лав Червоної Армії. Мати - Дворкіна Раїса Львівна, робітниця (1909 - 1996 р.).

Дитинство пройшло у важкі і голодні військові та перші післявоєнні роки. У 1941 - 1943 рр. сім'я знаходиться в евакуації в Оренбурзькій області, де мати працює в колгоспі, в 1944 вона переїздить до Білорусі. У с. Паричі Л.Й. Дворкін закінчує 8 класів, а середню школу з срібною медаллю в м. Гомелі, куди сім'я переїздить в 1955 р. У 1957 р. він вступає на хіміко-технологічний факультет Білоруського політехнічного інституту і закінчує його в 1962 р., отримавши кваліфікацію "інженер-технолог" за фахом "технологія силікатів".
Як одного з кращих випускників факультету, Дворкіна Л.Й. направляють по закінченню інституту в Сибірську філію науково-дослідного інституту цементної промисловості СибНДІцемент (м. Красноярськ), де з 1962 по 1967 рр. він проходить шлях від молодшого наукового співробітника до заступника директора з наукової частини. У СибНДІцементі Л.Й. Дворкін розпочав активно займатися науковою роботою в галузі хімії і технології портландцементу та інших в'яжучих матеріалів і виробів на їх основі. Він вступає до заочної аспірантури при ВНДІцементі (м. Москва) і достроково готує до захисту кандидатську дисертацію.

Перша робота Л.Й. Дворкіна "Доломитовый цемент для строительства и
Перша наукова стаття (1964 р.)

 химической промышленности" опублікована в 1964 р. в збірці "Вопросы химизации промышленности стройматериалов" (Красноярськ, СибНДІцемент). Ця робота і цикл наступних публікацій (1964 - 1967 рр.) присвячені розробці ефективної технології магнезіального в'яжучого на основі широко розповсюдженої в Красноярському краї мінеральної сировини - доломітів. Наукові розробки питань хімії і технології магнезіального в'яжучого лягли в основу кандидатської дисертації Л.Й. Дворкіна "Исследование магнезиально-доломитового цемента как вяжущего для строительных изделий с органическими заполнителями", виконаної ним під керівництвом видатного вченого-цементника проф. Ю.М. Бутта. Дисертація була захищена в Томському державному університеті в грудні 1966 р.

В подальшому Л.Й. Дворкін інтенсивно працює в галузі хімії і технології цементів. Значні роботи виконані ним по розробці технології гідрофобних і гідрофобно-пластифікованих цементів із застосуванням нових добавок, гідротехнічних та інших спеціальних цементів. Ці дослідження в значній мірі були використані при організації виробництва нових видів цементів на заводах Сибіру та Далекого Сходу.

З грудня 1967 р. Л.Й. Дворкін працює в Українському інституті інженерів водного господарства (тепер Національний університет водного господарства та природокористування) доцентом, з 1982 р. професором. У
К.т.н., доц. Л.Й. Дворкін
(1970 р.)
1983 р. він успішно захищає в Московському інженерно-будівельному інституті докторську дисертацію на тему "Многофакторное прогнозирование свойств бетона". У 1985 р. отримує науковий ступінь доктора технічних наук і вчене звання професора. В тому ж році він створює і очолює кафедру будівельних матеріалів. Діапазон творчих інтересів Л.Й. Дворкіна охоплює широку область актуальних задач технології в'яжучих, бетонів, кераміки, розчинів, сухих сумішей, різноманітних будівельних матеріалів на основі природної і техногенної сировини. Рішення цих задач спрямоване на пошук і обґрунтування ефективних шляхів ресурсозбереження в технології будівельних матеріалів.

Одним з перших він починає широко застосовувати методи математичного планування і експериментального
К.т.н., доц. Л.Й. Дворкін
і д.т.н., проф. П.П. Цулукідзе
(1977р.)
моделювання в технології бетонів.

Багато робіт Л.Й. Дворкін присвячує проблемі багатофакторного прогнозування властивостей бетонів і оптимального проектування їх складів.
Він розробляє концепцію і системну методологію рішення цієї проблеми, ряд важливих бетонознавчих положень і на їх основі комплекс розрахункових залежностей. Основні результати досліджень з цієї проблеми висвітлені в монографіях:
- "Оптимальное проектирование составов бетона" (Львов, 1981);
- "Снижение расхода цемента и топлива в производстве сборного железобетона" (Киев, 1985);
- "Многофакторное прогнозирование свойств бетона" (Москва, 1992).
Цю проблему разом з професором Дворкіним О. Л. та іншими своїми учнями, він розвиває успішно і в даний час. В останній монографії "Основы теории и методологии многопараметрического проектирования составов бетона (співавтори проф. Большаков В.І. і проф. Дворкін О.Л.) викладені система нових теоретичних положень і комплекс методик проектування оптимальних складів бетонів різного призначення.

Методи проектування оптимальних складів бетону і технологічних режимів його обробки, розроблені Л.Й. Дворкіним, використані при будівництві багатьох об’єктів, в тому числі і таких крупних як Київська ГЕС, Трипільська ГРЕС, Рівненська, Хмельницька АЕС, Дністровська ГЕС та ін. Ці методи увійшли в інструктивно-нормативні документи і довідкові посібники.
Значні дослідження Л.Й. Дворкін зі своїми учнями виконав з технології ефективних литих бетонів, малоцементних бетонів, бетонів з мінеральними наповнювачами, вібропресованих та ін. Результати цих досліджень знайшли відображення в широко відомих фахівцям монографіях: «Эффективные литые бетоны» (Львів, 1986) і «Цементные бетоны с минеральными наполнителями» (Київ,1991).
Почесний проф. НУВГП
д.т.н. Л.Й. Дворкін
(2002р.)

З монографій останніх років спеціалістам добре відомі такі: «Эффективные цементно-зольные бетоны» (Рівне, 1998), «Цементно-зольные бетоны с добавками полифункциональных модификаторов для покрытия полов» (Рівне, 2002), «Бетони на основі наджорстких сумішей» (Рівне, 2006).

Багато років Л.Й. Дворкін плідно працює над важливою для народного господарства і будівництва проблемою використання у виробництві будівельних матеріалів техногенної сировини, що представлена різноманітними промисловими відходами. Дослідженнями Л.Й. Дворкіна із співробітниками обґрунтовані ефективні технології в’яжучих, бетонів, нових композиційних матеріалів з використанням золи, шлаків, вапно- і гіпсовмісних відходів, відходів нерудної промисловості, різноманітних дисперсних і волокнистих органічних і неорганічних відходів.

Л.Й. Дворкін опублікував великий цикл монографій і статей, підготував багато доповідей та виступів з проблем утилізації промислових відходів. Він активно пропагандує на конференціях і семінарах ідеї комплексного використання сировинних матеріалів, нові безвідходні технології. Професор Л.Й. Дворкін підготував цикл навчальних посібників і довідників, де приводить як експериментальні дані, так і узагальнює світовий досвід з проблеми утилізації промислових відходів.
Л.Й. Дворкін
на лекції (2003р.)

Л.Й. Дворкін багато і плідно працює над створенням нової учбової літератури, розробкою теоретичних і науково-методичних основ будівельного матеріалознавства.
Ним розроблені оригінальні підручники і посібники з будівельних матеріалів, призначені для викладання теоретичного курсу, виконання лабораторних і практичних занять студентами вузів і технікумів. Л.Й. Дворкіним опубліковані перші підручники і посібники спеціально підготовлені для студентів гідротехнічних, енергетичних і сільськогосподарських спеціальностей. Вперше опублікований цикл підручників і посібників по технології будівельних матеріалів з промислових відходів. Л.Й. Дворкін пропонує нову структуру вузівського курсу “Будівельне матеріалознавство”, суттєво посилюючи з однієї сторони його зв’язок з фундаментальними науками, а з другої – рівень інженерної значимості. В журналі Изв. вузов, Строительство (№ 4, 1995) він опублікував статтю “Науково-методичні основи будівельного
Проф. Л.Й. Дворкін
з аспірантами (2009 р.)

матеріалознавства у вищих навчальних закладах”, де формує контури нового курсу “Будівельне матеріалознавство”. Для забезпечення цього курсу він готує підручник і такі посібники як «Теоретические основы строительного материаловедения» (Киев, 1992), «Материаловедческие задачи в промышленном и гражданском строительстве» (Киев,1989), «Основы проектирования составов бетона с применением математического моделирования» (Киев, 1992). Роботі над підручниками і посібниками з будівельного матеріалознавства нового типу, де органічно поєднуються фундаментальні фізико-хімічні уявлення і будівельно-технологічна характеристика матеріалів, професор Дворкін Л.Й. приділяє багато часу і уваги.

Серед студентів і аспірантів користуються популярністю його підручники: “ Будівельне матеріалознавство” (Рівне, 2002) і “Строительное материаловедение» (Днепропетровск, 2004).
Всього Л.Й. Дворкіним підготовано і опубліковано персонально і при вирішальній його участі у співавторстві 32 підручника і навчальних посібників. За створення комплексу оригінальних підручників і навчальних посібників по будівельному матеріалознавству Л.Й. Дворкін був нагороджений республіканською премією Міністерства освіти України.

Велику увагу Л.Й. Дворкін постійно приділяє створенню довідкової та інструктивно-методичної літератури для виробничників. Він провідний співавтор і редактор кількох оригінальних довідників: «Материалы и изделия в мелиоративном строительстве» (Киев, 1982), «Материалы и изделия в сельском строительсьве» (Киев, 1990), “Опоряджувальні матеріали” (Київ, 1993), «Строительные материалы из отходов промышленности» (Ростов, 2007), «Практическое бетоноведение в вопросах и ответах», а також ряду керівництв і методичних рекомендацій.
Л.Й. Дворкін (2010 р.)

Заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії будівництва України, член – кореспондент Академії технологічних наук України, член Нью-Йоркської Академіі наук, доктор технічних наук, професор Л.Й. Дворкін автор понад 700 опублікованих робіт. Ним, разом зі співробітниками і учнями, одержано 70 авторських свідоцтв і патентів на винаходи.

Л.Й. Дворкін продовжує плідно працювати. У співавторстві з д.т.н., проф. Дворкіним О.Л. він підготував монографію “Основи бетонознавства”, яка видана в Росії (С-Петербург, 2006) і Україні (Київ, 2007). В ній автори висвітлюють основні сучасні уявлення бетонознавства як науки. Цей колектив авторів підготував також підручник “Бетони і будівельні розчини” (Київ, 2008) з однієї з найбільш важливих фахових дисциплін для будівельників-технологів.

Одним з найбільш вагомих досягнень проф. Л.Дворкіна є англомовний підручник "Construction Materials" ("Будівельні матеріали"), що вийшов у світ в 2010 р. в американському видавництві "Nova Science Publishers" (м. Нью-Йорк). Даний підручник вінчає значний цикл робіт присвячених будівельному матеріалознавству, що багато років розробляється проф. Л.Й.Дворкіним та його школою.

Активно розвивається наукова школа вчених-матеріалознавців, яку заснував професор Л.Й. Дворкін. Він підготував 18 кандидатів наук, щорічно проводить науково-практичний семінар з проблеми “ Структура – склад – властивості бетонів” у якому активно приймають участь як дослідники, так і виробничники.

Професор Дворкін Л.Й. – почесний професор НУВГП, лауреат премії ім. акад. М.С. Буднікова, Академії Будівництва України. Він має численні відзнаки Міністерства освіти і науки України, Рівненських міської і обласної адміністрацій.

ДАТИ З БІОГРАФІЇ Л.Й.ДВОРКІНА

1957 р. Закінчення з медаллю середньої школи (м.Гомель, Білорусь) і вступ до Білоруського політехнічного інституту (м. Мінськ).
1962 р. Закінчення БПІ і початок роботи за направленням в Сибірському науково-дослідному інституті цементної промисловості (СибНДІцемент) – м.Красноярськ.
1962-67 рр. Робота в СибНДІцементі мол. наук. співробітником, начальником відділу, зам. директора з наукової роботи.
1966 р. Захист кандидатської дисертації в Томському університеті.
1967 р. Обрання за конкурсом на посаду доцента Українського інституту інженерів водного господарства.
1969 р. Отримання вченого звання доцента.
1982 р. Обрання за конкурсом на посаду професора кафедри технології будівельного виробництва і будівельних матеріалів.
1983 р. Захист докторської дисертації в Московському інженерно-будівельному інституті.
1985 р. Присвоєння наукового ступеня доктора технічних наук і вченого звання професора. Обрання зав. кафедри будівельних матеріалів.
1991 р. Присудження премії міністерства освіти.
1992 р. Присвоєння почесного звання "Заслужений діяч науки і техніки України".
1993 р. Обрання чл.-кор. Академії технологічних наук України.
1994 р. Обрання дійсним членом Академії будівництва України.
2006 р. Присудження премії Академії будівництва ім. акад. М.С.Буднікова.
2007 р. Присудження знака "Петро Могила" МОН України.
2010 р. Видання в м.Нью-Йорку англомовного посібника "Construction materials".

 

Л.Й.Дворкін © 2011
Design by Bord © 2011